241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pátek 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

WHEELER HT 25 - dámská jízda

Kola pro cyklistky už nejsou jen o horní rámové trubce na úrovni nejvyššího převodníku. To platí většinou u těch nejlevnějších nebo trekingových modelů. Dámy si pro ryze sportovní ježdění mohou dopřát stroje, které jsou stavěny přímo podle geometrie zohledňující specifika ženské stavby těla. Takový je i bike od značky Wheeler.

Prohnutý základ
Stejně jako ženy drží svá těla v lehce prohnuté pozici, která mnohdy ještě zvýrazněna bujnými křivkami přivádí nás muže do rozpaků, tak i rám HT 25 nepostrádá u sedlovky ladně prohnutou horní trubku. Ta umožňuje ženám lepší manévrování nad rámem a hlavně je důsledkem úpravy geometrie. Ženy totiž potřebují řídítka trochu výš a blíž k tělu, aby mohly sedět vzpřímeněji. Horní trubka je proto u velikosti 17,5 palce dlouhá jen 555 milimetrů. Rám je svařen z duralu řady 7005. Spodní rámová trubka má u hlavy vejčitý profil s navařenou výztuhou. Ve střední části jde do kulatého profilu, který se horizontálně zplošťuje u středového složení. Horní trubka je kulatá, jen s prohnutím u sedlovky. Zadní stavba je lehce esovitě zprohýbána a trubky jsou navařeny do designově zajímavých patek. Horní můstek zadní vidlice je tvořen kusem duralu ve tvaru písmene W, tedy znaku firmy. Všechny bowdeny jsou vedeny po horní rámové trubce. Modročerná barva v matném provedení sice nevypadá příliš holčičkovsky, ale zlaté nápisy se stylizovanými květy dodávají celku ženský ráz. Příjemná je i samolepka u hlavové trubky, informující, že velikost testovaného rámu 17,5 palce pasuje k výšce postavy 160-175 centimetrů. Odpružená vidlice Suntour nabízí zdvih 80 milimetrů a regulaci tuhosti. Kolo je osazeno komponenty Shimano. Přehazovačka, přesmykač a řazení jsou ze sady Deore. Kliky, náboje a brzdové čelisti jsou o patro níž.Testovaný vzorek byl vybaven ještě páčkami rapidfire, ale standardně budou montovány dualy. Na první pohled zaujmou párové výplety ráfků Rigida ZAC na nábojích Shimano. Obuty jsou do plášťů CST v šíři 2.1, které alespoň zvýší pohodlí v terénu. Tomu jistě přidá i dámské sedlo Wheeler Pro a speciální průsvitné biogripy. Stavitelný představec spolu s prohnutými řídítky dostanou ruce cyklistek do pohodlné výšky.

Holky na značky a jedem!
Co bychom to byly za testery, kdybychom si dámské kolo sami nevyzkoušeli. Posed je naprosto odlišný od pánských kol. Ruce jsme nemuseli natahovat dopředu, řídítka totiž byla o poznání blíž. Jejich šířka i prohnutí byly velmi pohodlné, stejně jako biogripy a širší sedlo. Stavitelný představec byl dostatečně tuhý a během testování se u něj neprojevila žádná vůle. První metry se zdály být trochu rozpačité. Kolo bylo velmi obratné a do zatáčky šlo naprosto bez jakéhokoliv odporu. Širší pláště byly díky nepříliš vysokému vzorku přijatelné i pro jízdu po silnici a dobře tlumily nerovnosti. V terénu pak na tvrdém povrchu jistě vedly. V blátě a na sněhu to bylo trochu slabší. Hravá geometrie a tuhý rám téměř vybízely k různým kouskům, takže jízda po zadním byla otázkou okamžiku. Skoro jsme se lekli, jak lehce se kolo stavělo na zadní. To byl ale problém pouze mužské části testerů. Když jsme na kolo posadili slečnu testerku, díky kratším pažím byla více nakloněna dopředu a kolo se pod ní i ve výjezdu chovalo stabilněji. V terénu nebyl problém projet techničtější pasáže, obratný rám se totiž všude vešel, pouze v rychlejších sjezdech nebyl tak jistý. Ve výjezdu se kolo stavělo na zadní až v prudších pasážích, ale to dáváme částečně za vinu i hodně zdviženým řídítkům. Ta byla zase výhodou ve sjezdech. Pokud si ženy troufnou na prudší sjezdy, může je trochu omezit nižší zdvih vidlice. Tam bylo třeba jít hodně za sedlo, aby bike neměl tendenci jít přes přední. Snad by stačilo pár centimetrů zdvihu navíc. Pro lehčí jezdkyně se nám zdála vidlice i po povolení trochu tvrdší. Sice dobře kopírovala nerovnosti, ale lehčí cyklistky těžko využijí její zdvih až do konce. Se zastavením nebyl nejmenší problém, broušené boky ráfků udělaly z véček solidní jedovky s dobrou dávkovatelností. Výplet vypadá zajímavě a pro ženy bude dostatečně pevný. Pedály pro klipsny jsou ideální volbou, protože většina cyklistek stále jezdí ve sportovních teniskách. Na ty je kovová mřížka ideální, navíc upgradu na espédéčka nic nebrání.

Ideální partnerka
Taková asi neexistuje, ale pro Wheeler HT 25 by měla mít v první řadě cit pro decentní design. Měla by chtít obratné kolo s pohodlným dámským posedem. Její nerozhodnost v nastavení ulehčí jistě stavitelný představec. Nemusí se bát vyjížděk do terénu, ale neměla by to být zrovna milovnice sjezdování. Za cenu 17 990 korun získá kolo, na němž může směle najíždět kilometry na nedělní vyjížďce s rodinou.


RámAlu 7005
VidliceSuntour XCR 80 mm
KlikyShimano – Octalink
ŘazeníShimano Deore Dual Control
Přehazovačka / přesmykačShimano Deore
BrzdyShimano
Ráfky
Náboje (P/Z)
Pláště
Rigida ZAC-21 SL
Shimano Alivio
CST 26 x 2,1
ŘidítkaWheeler
Hmotnost13,2 kgPřevzato z časopisu Cykloservis
(red)