241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (neděle zavřeno)
Prodejna je od pondělí 10.5. otevřena.

Shimano Ultegra 2005

Inovace druhé nejlepší silniční sady od Shimana se dala již delší dobu očekávat. Stávající Ultegra je na trhu už nějakou sezonu a na jejím baculatém designu to začíná být znát. Ne, že by nynější sada byla špatná, co se týče užitné hodnoty patří stále mezi špičku. V očích mnoha jezdců ale morálně zastarala v okamžiku, kdy se na trhu objevila nová "dura".

Ta přinesla nejen inovovaný design a deset pastorků, ale i prvky převzaté z komponentů pro MTB, například systém Hollowtech II. Campagnolo, v podstatě jako jediný konkurent Shimana v silničních komponentech, má desetikolečko obsaženo i v sadách určených pro sportovní ježdění. Proto byla devítka u sady Shimana, kterou mnozí používají i k závodním účelům, přinejmenším nepatřičná. Pokud Shimano nechtělo ztrácet body, byl příchod nové Ultegry nevyhnutelný. Předloni nové XTR, v loňském roce Deore XT a letos i LX byly jasným náznakem, že po představení zcela nové nejvyšší sady Dura-Ace v roce 2003 musí letos přijít Ultegra. A celý název nové sady zní: "Ultegra 6600". Již ze samotného názvu tohoto článku je jasné, že inovovaná sada je o pořádný kus dále.

Na vlastní kůži
K seznámení s novou sadou byla naše redakce pozvána do českého sídla firmy Paul Lange, které se nachází v Karviné. Zde byly připraveny nejen komponenty s konečným vzhledem nové sady, které byly určené pouze pro focení, ale také kola, na nichž bylo možné dovednosti sady prověřit v reálu. Sada Ultegra namontovaná na testovacím kole se vyznačovala syrovým vzhledem bez finální povrchové úpravy a bez log. Díky tomu bylo možné vidět to, co je normálnímu smrtelníkovi skryto, a sice dokonalé frézování a veškeré zpracování jednotlivých dílů. Nicméně, díky bohu za existenci povrchové úpravy, na takto ohyzdných komponentech bychom opravdu v normálním životě jezdit nechtěli. Opakem byly součástky ve vitrínách a na vystavených kolech. Ty už se chlubily dokonalým leskle stříbrným povrchem i nápisy Shimano Ultegra. Zvědavé ruce našich redaktorů ale odhalily to, co jim mělo zůstat skryté. Kulisáci z Barrandova by měli nepochybně radost, kdyby viděli, že všechny tyto komponenty byly pouhými maketami, vyrobenými převážně z plastu. Proto bylo možné například ohýbat převodníky v rozmezí asi jednoho centimetru a po dotknutí se přesmykače jsme objevili vůli, kterou se nemůže pochlubit ani pět sezon jetý Top Swing. Vše pak korunovaly chybějící závity pro pedály v klikách, zkrátka téměř dokonalá iluze. Ještě štěstí, že komponenty na testovacích strojích byly vyrobeny z těch pravých materiálů.

Prosil bych jednu desítku...
Jednou z nejdůležitějších změn na nové Ultegře je užití desetikolečka. Sada ale prošla kompletní inovací a v podstatě nezůstal kámen na kameni. Všechny díly jsou nyní mnohem více podobné nové duře než svému předchůdci. Ultegra 6600 je lehčí, odolnější a jednotlivé komponenty jsou tužší, než tomu bylo dosud. Pokud se nepočítají pedály a sedlovka, je nová Ultegra o rovných sto gramů lehčí než současná. To tedy odpovídá hmotnosti starší sady Dura-Ace. Na závodění je Ultregra 6600 rozhodně připravena.
Zásadní inovací prošly především kliky, které nyní využívají technologii Hollowtech II, neboli pevného spojení pravé kliky s dutou středovou osou velkého průměru. Systém je totožný jako u Dura-Ace a u nejvyšších bikových sad. Levá klika se na osu utahuje dvojicí protilehlých šroubů. Ložiska jsou po montáži umístěna zboku středu. Zájemci mohou vybírat z misek s anglickým nebo italským závitem. V nabídce bude jak dvojpřevodník (53/39, 52/39), tak i trojpřevodník (52/39/30). Systém Hollowtech II zajišťuje celku klik a středové osy nižší hmotnost a mnohem vyšší pevnost, z čehož pramení i lepší přenos síly. Design kliky je velice podobný jako u Dura-Ace. Díky absenci otvoru v pravé klice působí design tohoto komponentu kompaktním dojmem. Převodníky jsou podle našeho názoru vydařenější než u Dura-Ace, neboť nepostrádají otvory a netváří se na pohled tak těžkopádně. Řadící a brzdové páky Dual Control mají ergonomičtější tvar a jejich tělo je celkově užší. Krok hlavní páky vykonává při řazení pohyb po obloukové dráze, což je pro ruku uživatele přirozenější. Výrobce tvrdí, že by se řadící mechanizmus měl vyznačovat i delší životností, nechme se tedy překvapit. Faktem ale je, že se páky drží o poznání lépe než jejich předchůdci a relativně krátký krok usnadňuje řazení. Často bylo také vytýkáno dosavadní sadě zvláštní vychýlení pák při čelním pohledu na řídítka, to se u nových dualů podařilo konstruktérům odstranit. S řazením také souvisí computer Flight Deck, který byl rovněž inovován, i když hlavní a téměř jedinou změnou je jeho upravení pro spolupráci s desetikolečkem. Nová přehazovačka má podstatně širší čepy pro delší životnost. Vnější část paralelogramu se směrem doprava rozšiřuje a spodní část přehazovačky s vinutou pružinou je do ní vložena. Tím se podařilo prodloužit čepy a maximálně eliminovat vznik vůlí. Stejné řešení je použito u všech špičkových sad Shimano jako Dura-Ace, XTR nebo například Deore XT.
Přesmykač se na první pohled příliš nezměnil, hlavně díky vodítku s matnou povrchovou úpravou, které je velice podobné dosavadnímu modelu. Nový přesmykač ale nabízí o dvacet procent vyšší tuhost. Oba díly paralelogramu jsou podstatně masivnější, to má za následek i rozšíření čepů. Brzdy ze sady Shimano Ultegra 2005 jsou tvarově mezistupněm mezi dosavadní Ultegrou a durou. Ramena jsou ve středové části špičatější, ne ale tolik jako u Dura-Ace. Hlavní čep zůstává zapuštěný, a nenarušuje tak celkový design brzdy. Brzdný účinek je vyšší než u provedení pro letošní rok. Nové duře byla ale příliš velká účinnost brzd některými závodníky vytýkána, uvidíme, jak budou jezdci spokojeni s Ultegrou. Brzdové botky jsou nově vybaveny mechanizmem seřizování sbíhavosti a rovněž byla použita nová odolnější směs pro špalky. Brzdové gumičky u současného provedení byly nejednou kritizovány za rychlé opotřebení za mokra a současně za nadměrné obrušování ráfku. S těmito neduhy by mělo nové provedení zatočit. Vyšší životností by se měly vyznačovat také nové náboje. Ty mají extra hladkou rotaci, na níž má zásluhu i nově vyvinutá speciální vazelína. Dokonalejší je rovněž utěsnění nábojů. V nabídce budou celkem čtyři kazety: 11-23, 12-23, 12-25 a 12-27. Později bude sada doplněna také o juniorské kazety 13-25, 14-25, 15-25 a 16-27. Všechny desítkové kazety jsou kompatibilní i s náboji Shimano pro devítikolečko.
Nový desítkový řetěz zůstává uvnitř stejně široký a zúžení se týká pouze vnější části. Otázkou tedy bude především životnost. Bude-li chtít někdo přejít u stávající Ultegry na desítku, bude si muset pořídit pouze páky Dual Control, novou kazetu s deseti pastorky a řetěz. Díky stejné vnitřní šířce řetězu bude řazení bez problémů spolupracovat s devítkovými převodníky. Naopak je možná rovněž kombinace desítkového řetězu z Ultegry s devítkovými pastorky. Rovněž krok přehazovačky zůstává stejný, proto bude možné použít dosavadní provedení.
Inovace se nevyhnula ani pedálům. Nový typ má označení PD-6610 SPD-SL a svým designem vychází z provedení Dura-Ace. Hlavní rozdíl je v širší základně, než měl model PD-R600. Z toho vyplývá dokonalejší přenos síly z tretry na pedál. Pedály jsou barevně sladěny s novou sadou Ultegra. Nová sedlovka Ultegra se vyznačuje jednodílným provedením trubky a nosníku zámku. Samotný zámek představuje klasický kolíbkový systém s jemným drážkováním. I když je provedení sedlovky absolutně precizní, podle našeho názoru svým designem za sadou lehce pokulhává. Trhu vládne karbon a za cenu duralové sedlovky Ultegra je možné sehnat i karbonovou. Proto se domníváme, že nová sedlovka nebude zrovna patřit mezi bestsellery.

A co dál?
Nová sada Shimano Ultegra 6600 by měla být na trhu již v listopadu letošního roku. Konec sezony tak bude mít alespoň nějaké zpříjemnění. Jistě se ptáte, co můžete od Shimana v příštích letech očekávat dalšího. Stačí se trochu zamyslet nad postupnou inovací sad. Že bychom vám za rok touto dobou psali první dojmy z nové stopětky a že byste už někteří netrpělivě čekali na nové Deore s řazením Dual Control? To ale opravdu pouze hádáme, nechme se raději překvapit.


Převzato z časopisu Cykloservis
Honza