241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pondělí 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

Merida opět útočí

Prezentace modelů 2006 značky Merida proběhla přímo v sídle českého zastoupení v Jedovnici u Brna. Oproti letošní sezóně se kola opět posunula o notný kus kupředu. Nejvíc nás potěšilo komponentové vybavení kol, které se v téže cenové hladině posunuje kvalitativně o třídu výš. Příkladem může být třeba přítomnost přehazovaček Deore XT na kolech Matts Miami-V za 16 tisíc.

Carbon
Karbonové rámy pokračují ve svém úspěšném tažení světem. Už ty letošní dokázaly zpříjemnit jízdu účinným pohlcováním nepříjemných vibrací, modely příštího roku však budou ještě pohodlnější. Zadní vidlice je totiž v polovině zeštíhlena, čímž vznikne pružná ploška Flex Stay. Gunn Rita Dahle, která se prezentace zúčastnila také, si pohodlí rámu nemohla vynachválit. Přitom si však i přes toto pseudoodpružení rámy uchovávají dostatečnou tuhost v záběru, čehož je docíleno speciálním kladením karbonových vláken ve směru působení sil vzniklých při šlapání. Rám Gunn Rity jsme představili v čísle 17, takže víc informací najdete tam. Kola s karbonovými rámy budou oproti letošku levnější. Nejvyšší model Carbon Team například s karbonovými klikami a sedlovkou, vidlicí R7 od Manitou, pohonem SRAM X.0 a koly DT Swiss vyjde na 91 tisíc. To je skoro o 40 tisíc méně než u letošního Teama na XTR.

Matts Pro
Duralové rámy Matts se budou i v příští sezóně vyrábět technologií HFS, tedy hydroformingem, čímž se dá dosáhnout příznivé hmotnosti rámu díky profilaci trubek. Zadní stavba pak je zcela nová. Můstek mezi vzpěrami je odlehčen a nese logo značky, stejně tak patky mají nový tvar vycházející z magnéziových rámů. Spodní vidlice je podobně jako u karbonu za polovinou délky zploštěná, čímž by měla být o něco pohodlnější než dosud. Fascinující je komponentové vybavení. Třeba u modelu Matts Pro-D za 54 tisíc najdeme vidlici Fox F80X s inteligentním systémem komprese Terralogic, karbonové kliky FSA, karbonovou sedlovku, hydraulické Hayesy Nine či měnič SRAM X.0. Když si uvědomíme, že před pár lety bylo na kole za "pade" maximálně Deore XT s véčky a Judy, je to hodně velký kvalitativní posun. Oblíbený Matts Sport 500-V cenově klesl na 18 tisíc, i když má přehazku XT a novou vidlici SR Suntour XCM s lockoutem.

IKE je mrtev, ať žije X-Mission
Doplňky IKE musely změnit jméno na X-Mission, neboť výslovnost slova je podobná jako u značky Nike. A ta má své jméno chráněno, tudíž žádné podobně znějící značky nemohou na trhu být. X-Mission komponenty však nejsou pouze nové nápisem, ale většina z nich také zcela nová je. Představce, sedlovky či řidítka se vyrábí ve stejné fabrice, kde si výrobu zadává i Tom Ritchey, takže o kvalitu komponentů nemusí být obavy. Všechny komponenty je možné koupit i samostatně.

Silnice
Merida má sice veleúspěšný mezinárodní tým v horských kolech, kam směřuje největší úsilí. Nezapomíná však ani na špičkové silničky, vždyť hvězdy jako je José Antonio či Gunn Rita trénují i na silnici. V příštím roce tedy bude možné sedlat vedle Theoremy i celokarbonovou Sculturu, jejíž největší zbraní je hmotnost pod limitem UCI 6,8 kg. A to přitom není plněna héliem. V duchu maximálního pohodlí a tudíž radosti z jízdy je vyrobena i zadní stavba Scultury, tedy s Flexstay zploštěním. Cena nejlepšího modelu na Dura Ace bude 123 tisíc, ale základní Scultura Special Edition bude k mání už za 73 tisíc. Pro méně majetné jezdce, kteří by si ale rádi dopřáli komfort zadní karbonové stavby, bude připraven rám Road HFS Carbon 906, kde jsou do duralové zadní stavby integrovány vzpěry z karbonu.

Mission
U celoodpružených kol se žádné zemětřesení nekonalo, systém LRS je vyladěn kvalitně a není třeba na něm systémově nic měnit. Vylepšena opět byla komponentová skladba a také barvy odpovídají pevným rámům, kdy je dokonce možné koupit i barevnou repliku závodních kol týmu Multivan Merida. Novinkou jsou však kola Juliet, jejichž jméno již samo napovídá, pro koho jsou určena. Ano, nezapomíná se ani na dámy, jimž je připravena geometrie a komponenty na míru.
V příští sezóně se rozhodně u Meridy máme na co těšit. Proto nezapomeňte na jejím stánku na Sportlifu důkladně prozkoumat všechny modely. Co se týká geometrií, tam nebylo třeba nic měnit, vše je dokonale vyladěno nejlepšími jezdci světa. Komponentová skladba kol pak zvedá laťku hodně vysoko.

Převzato z časopisu Cykloservis
Dušan