241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pátek 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

Merida Mission Comp

Kvalitní celoodpružené kolo určené na maraton a cross-country je dnes nedílnou součástí nabídky každého velkého výrobce. Značka Merida nabízí modely označené Mission a Trans-Mission. První jmenované se od série Trans-Mission liší menšími zdvihy, ideálními i na závodní využití. Nabídka zahrnuje celkem čtyři modely typu Mission, my jsme do testu vybrali druhý nejnižší s přídomkem Comp. Ten je totožný s nejlepšími typy v tom hlavním, tedy v rámu. Cenou necelých čtyřiačtyřicet tisíc pak útočí na všechny, kteří chtějí kvalitní celodpružený bike za přijatelné peníze. Necháte-li se kolem také zlákat, pak nelze vzhledem k osazení a jízdním vlastnostem než s volbou souhlasit.

Podruhé nad Beroun
Již v článku V lesích nad Berounem v posledním Cykloservisu loňského roku jsme vás seznámili s dojmy z testování nové kolekce značky Merida. Dlouhodobější test, který jsme nyní mohli díky Mission Compu absolvovat, naše tehdejší poznatky znovu potvrdil. Loňská kolekce celoodpružených Merid byla zdařilá, letošní modely jsou ale o výrazný kus dále. Nejmarkantnější je rozdíl v torzní tuhosti rámů, která je nyní díky použití technologie HFS ještě vyšší. Měli bychom ala začít samotnou koncepcí rámu. Ta je na první pohled velice podobná Epicu od Specializedu. Z funkčního hlediska je největší rozdíl mezi oběma koly v horním uchycení tlumiče. Zatímco Specialized jeho vrchní konec umístil přímo do čepu, Mission využívá prodloužení ramene, na němž lze navíc tlumič instalovat do jednoho z dvojice otvorů. Tím se dá měnit zdvih zadního kola na 60 nebo 80 milimetrů. Merida svůj systém označuje LRS. A výhody? Vysoká citlivost na nerovnosti terénu, minimalizace pohupování způsobeného šlapáním, nízký převodový poměr mezi zdvihem kola a dráhou tlumiče, jenž zajišťuje celému systému delší životnost, máme pokračovat? LRS je zkrátka dospělý systém odpružení a svému uživateli nabídne maximum.
Jak již bylo napsáno, přední trojúhelník je svařen z hydroformně tvarovaných trubek. Spodní trubka velkého průřezu se z obdélníkového tvaru směrem nahoru výrazně rozšiřuje, a zajišťuje tak rámu vysokou tuhost. Berlička v podobě výztuhy spoje sedlové a horní trubky je ne nepodobná té u Epica, pouze je v případě Meridy umístěna zespodu. Svary jsou lehce začištěny, což v kombinaci s kovově lesklým stříbrným lakem vypadá skvěle. Čtyřčepová zadní stavba je uchycena na osmi průmyslových ložiscích. Hlavní čep umístěný mezi středovou osou a přesmykačem navíc využívá stahování ložisek pomocí šroubů.
Tlumič LRS Lite Spring kombinuje vzduch s vinutou pružinou. Jeho výhodou je vysoká citlivost a možnost seřízení útlumu. Co se týče citlivosti, tak si výborně rozumí s použitou odpruženou vidlicí Manitou Axel Super. Ta je na testované Meridě vybavena lockoutem a seřizováním zdvihu mezi hodnotami sedmdesát pět a sto milimetrů. Nedostatkem vidlice je ale absence seřizování předpětí pružiny. Vzhledem k rámu o velikosti dvacet palců byla vidlice evidentně měkká. Bude tedy nutné zakoupení tužší pružiny. Možnost změny zdvihu je hezká věc, otázkou ale zůstává, kolik uživatelů ji uvítá. Ke koncepci rámu by stačil zdvih vidlice osmdesát milimetrů a raději bychom upřednostnili možnost přitvrdit chod.

Spolehlivost až na prvním místě
Osazení představuje sada Shimano Deore LX, doplněná o přehazovačku Deore XT modelového roku 2003, tedy s klasickým chodem. Není tedy nutné si zvykat na opačnou funkci páček u řazení Rapid Fire. Ze sady LX musíme pochválit klasický přesmykač, například na Epica není možné namontovat nic jiného než ne zrovna oblíbený Top Swing. Skvělé jsou rovněž velice tuhé duté kliky Deore LX. K brzdám Avid SD 5 není co dodat, nabízejí dostatečný brzdný účinek téměř za všech podmínek.
Zapletená kola Xero Transalp využívají vyšší ráfky a párový výplet se čtyřiadvaceti dráty. Vtipným detailem jsou malá loga výrobce vyražená v brzdové ploše ráfků. Pokud zmizí, je nejvyšší čas ráfek vyměnit. Jistotu téměř v každém terénu zaručuje univerzální kombinace plášťů Maxxis, konkrétně modely Dy-no-mite! a Ignitor.
Výrazné komponenty na Missionu nesou nápis Ike BIG. Jedná se o oversize řídítka, mohutný představec a sedlovku.

Mission impossible???
Tento titulek se určitě netýká testovaného kola, jízdní vlastnosti o tom každého přesvědčí. Mission Comp je univerzální nástroj, využitelný na maratony i na rychlejší a kratší tratě. Na akceleraci mu ubírá pouze o něco vyšší váha 13,4 kg, která je ovšem vykompenzována tuhostí rámu, umožňující výborný přenos energie. Mission Comp je silný téměř v jakémkoliv terénu. Odpružení je citlivé, pobere ale i větší nerovnosti. Jízda na testované Meridě je hodně pohodlná a kolo si toho nechá relativně dost líbit. Jediným limitujícím faktorem je vidlice Manitou Axel, i ta ale bude po výměně pružiny za tvrdší vyhovující.
Důležité je být zvyklý na celoodpružené kolo. Mission Comp se při jízdě neustále lehce pohupuje, čemuž jsme v poslední době s příchodem různých Brainů a espévéček odvykli. Komu by to nebylo po chuti, může zvolit vyšší model Mission Race, jenž je vybaven tlumičem Manitou LRS se systémem SPV. Nám ale nepatrné pohupování vůbec nevadilo, důležitá byla především citlivost odpružení. Zadní stavba LRS je přínosem i v technických výjezdech, kde zaručuje zadnímu kolu neustálý kontakt s podkladem. Mnozí majitelé pevných kol budou možná překvapeni, kam až s tímto fullem vyjedete. Vzhledem k velikosti rámu bychom zvolili o něco delší představec, 105 milimetrů je přece jen málo. Určitě by neuškodila také nějaká ta podložka pod představec, při nastavení vidlice na zdvih 75 milimetrů byl předek už hodně nízko. To jsou ale detaily, solidní základ má Mission Comp v rámu, a na to také spoléhá. Ostatně má proč, tuhostí, citlivostí pružení i výbornou geometrií patří ke špičce ve své kategorii. A nezapomíná ani na takové maličkosti, jako je vedení dlouhého bowdenu v jednom kuse z horní trubky až k přehazovačce. Bláto tak nemá velkou šanci znesnadnit řazení. Obliba značky tkví i v takových detailech. Merida prostřednictvím modelu Mission Comp útočí na českého zákazníka silnou zbraní, neboť splňuje často neslučitelné požadavky na funkční odpružení, tuhost, zajímavý design, a v neposlední řadě i přijatelnou cenu.

 

 

Rám Mission Hydraulic Forming Frame
Vidlice Manitou Axel Super Lock Out 75-100 mm
Kliky Shimano Deore LX 175 (22/32/44)
Přehazovačka Shimano Deore XT
Přesmykač Shimano Deore LX
Řazení Shimano Deore LX - Rapid Fire
Brzdy Avid SD 45
Pneu Maxxis Dy-no-mite! 2,1 / Ignitor2,1
Kola Xero Transalp
Kazeta Shimano HG-50 11-32 (9)
Pedály Shimano M520
Sedlo / sedlovka Ike BIG
Představec / řidítka Ike BIG
Hmotnost 13,4 kg


Převzato z časopisu Cykloservis
(red)