241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pondělí 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

Merida MATTS Champion LX

Merida Matts Champion LXJedním z horkých hitů letošní sezóny (2006) se stal model Champion LX značky Merida, jenž za necelých 32 tisíc přináší kompletní sadu Shimano Deore LX a vidlici Rock Shox Tora na osvědčeném rámu MATTS se závodní geometrií. To vše je sice pěkné, ale tím nejpěknějším je design kola s rudými plameny na šedo-černém podkladu.

Rám

Hliníková slitina Al 7005 posloužila jako základ pro technoformní tvarování trubek, mladší technologii odvozenou od hydroformingu. Rám je vytvarován tak, aby v nejnamáhanějších místech poskytoval co nejvyšší tuhost a odolnost a zároveň aby byl co nejlehčí při zachování dostatečné spolehlivosti. A přitom všem má ještě i osobitý vzhled, jenž je navíc podpořen i atraktivním designem. Spodní rámová trubka přechází z hranatého tvaru u hlavy do kruhového u středového pouzdra, přičemž spodní část trubky má ještě pro zvýšení tuhosti dvojitou profilaci Shotgun tubing, která připomíná tvar dvojité hlavně. Zadní vidlice je podle vzoru karbonových modelů profilována tak, že její přední část okolo pneumatiky je svisle zploštělá, zatímco směrem k patkám se zplošťuje vodorovně. U karbonu se tato profilace jmenuje Flex Stay a má za úkol pohlcovat vibrace přicházející z terénu. U hliníkového rámu není pružnost tak znatelná, nicméně i tak je rám pohodlnější než jeho dřívější verze.

Osazení

Rock Shox dodal v současnosti jednu z nejlépe prodávaných vidlic Tora, zde modelovou verzi 318 se 100 mm zdvihu vzduchové pružiny. Vidlici je možné zablokovat, ačkoli i tak stále ještě asi centimetr pruží. Díky systému Motion Control je pak možné plynule snižovat velikost komprese, která umožňuje nastavit velikost rázu potřebného pro otevření vidlice. Na konci chodu ladícího kolečka, které se nachází na pravé části korunky, je plný zdvih bez ovlivnění kompresí, takže režim vhodný pro sjezd či jízdu velmi náročným terénem.

Japonský gigant Shimano dodal prakticky kompletní sadu Deore LX, která obsahuje řazení integrované do brzdových pák Dual Control, hydraulické kotoučové brzdy, kliky s integrovanou osou Hollowtech II či náby s tisícihranným upevněním kotouče CenterLock. Za zmínku určitě stojí extra lehké pláště Maxxis Flyweight, jejichž hmotnost se pohybuje okolo 400 gramů. I díky nim se champion s hmotností dostal k příznivé hodnotě 12,2 kilogramů. Kokpit i sedlo jsou v režii vlastní značky X-Mission, navíc sedlo je celkem příjemné a dá se na něj velmi rychle zvyknout.

Jízda

Značka Merida si vybudovala vlastní závodní tým nabitý samými vynikajícími závodníky. V současnosti nejúspěšnější závodnicí je Gunn-Rita Dahle, která kromě mistrovství světa dokáže vyhrát i světový pohár a olympiádu. K dalším významným jménům patří José Antonio Hermida či Ralph Näf, oba Mistři Evropy, kteří se pravidelně umisťují na předních místech svěťáku, Hermida navíc dojel druhý na MS i na Olympiádě. A pokud má značka za sebou testovací tým složený z těch nejlepších jezdců planety, není divu, že geometrie víězných kol použije i na kola pro své zákazníky.

Geometrie námi testovaného stroje nijak nevybočovala z již osvědčeného standardu, kdy je stroj vyvážen pro co nejlepší výkon ve výjezdu, sjezdu a všude mezi tím. Dnes již klasické úhly hlavy a sedlovky 71 a 73,5 stupně nikoho nepřekvapí a dá se říci, že jsou tím nejlepším řešením pro výkonnostní XC. A champion snese i závodní nasazení. Jediným handicapem proti dražším závodním strojům bude jejich nižší hmotnost, jinak se však na sadě LX dá bez problémů závodit. Kotoučovky jsou hodně výkonné, řazení Dual Control je pro XC nasazení také vhodné a tuhost rámu a klik s integrovanou osou je absolutně vyhovující.

Ve výjezdu se dobře projeví středně dlouhý rám, jenž spolu s níže položenými řidítky jezdci umožní zdolat i velmi prudké stoupáky. Kolo se hbitě šplhá kupředu, vysoká tuhost rámu je velkou oporou pro jízdu ze sedla. Geometrie kola také spíš nahrává dlouhým, rychlým sjezdům, kde je potřeba se spolehnout na klidnost stroje a jeho intuitivní ovládání. Díky ostrým a hypervýkonným kotoučovkám se však kolo dá slušně ovládat i v klikatých pasážích mezi stromy, ale vyloženě točivé není. Lehké pláště se projeví snadným odvalováním a slušnou akcelerací kola. Čím menší obvodová hmotnost, tím snáze se roztáčí. A na jízdě to je znát. Jejich nízký vzorek bude přínosem na suchu, v mokrém lese však nebudou díky absenci ostřejšího vzorku tak výkonné.

Veškeré komponenty fungují spolehlivě, řazení je přesné a rychlé, brzdy stačí chvilku zajíždět a velmi brzy se dostaví jejich plný výkon.

Matts Champion LX je kolem jako stvořeným pro každého, kdo si chce užít rychlou jízdu na tuhém stroji se spolehlivými komponenty a navíc ještě kouká i na celkový vzhled. Cena 31 990 korun je výbavě kola přiměřená.

Závěr, technická specifikace

+: Příznivá hmotnost, geometrie pro XC, spolehlivost komponentů

-: Pláště pouze na sucho, menší hravost v technických pasážích, absence nášlapných pedálů

Technická specifikace
PoložkaPopis
Rám Matts TFS 6061
Vidlice Rock Shox Tora 318
Brzdové páky Shimano LX Dual Control
Brzda přední Shimano LX Disc 180mm
Brzda zadní Shimano LX Disc 160mm
Kliky Shimano LX
Přehazovačka Shimano LX
Přesmykač Shimano LX
Řazení Shimano LX Dual Control
Řídítka X-Mission Comp Rise 600
Představec X-Mission Pro
Náboje Shimano LX Disc
Ráfky Alex Rims TD17 Disc
Pláště Maxxis Flyweight 2.1 Kevlar
Sedlo X-Mission Comp
Sedlovka X-Mission Speed
Hmotnost 12,2 kg
Cena 31 990 Kč

 

Text a foto: (red)

Převzato z časopisuLogo časopisu Cykloservis