241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pondělí 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

Mat Hoffman - freestylová legenda

Těžko bychom na bikrosové freestylové scéně hledali větší osobnost, než je Američan Mat Hoffman. Rodák z Oklahoma City a otec roční dcerky Giavanny toho stihl za pouhých třicet let svého života opravdu hodně. Stal se nejen špičkovým závodníkem a tvůrcem řady dnes běžně předváděných vertových triků, ale také úspěšným obchodníkem. Vždyť kola se značkou Hoffman Bikes jsou nabízena již více než deset let.

Shromáždil kolem sebe nejlepší freestylové jezdce a začal organizovat exhibiční turné se svým Sprocket Jockey Bicycle Stunt Teamem, tedy souborem jakýchsi freestylových kaskadérů, jejichž vystoupení jsou dnes považována za absolutní vrchol ve svém oboru. Matův tým se mimochodem také zúčastnil závěrečného ceremoniálu olympiády v Atlantě 1996. Výsledkem Matových aktivit je mimo jiné i vznik seriálu Bicycle Stunt, který se dostal až do programu sportovního TV kanálu ESPN. Angažuje se i na poli pořadatelském, společnost Hoffman Sports Association s podporou ESPN organizuje známé XGames a prakticky všechny mezinárodní podniky v akrobacii na kolech. Přes vážné zranění se navíc znovu vrátil k závodění a získal svůj desátý titul mistra světa. Začátkem září byl také hlavní hvězdou závodu ve streetu a vertu na pražské štvanici v rámci Twist Extreme Tour. Vznikla tak příležitost k rozhovoru dvou Hof(f)manů.

Ještě vám nebylo třicet a stal jste se legendou freestylové scény. Jaký je to pocit?
"Letos v lednu jsem vstoupil mezi třicátníky, takže oficiálně jsem už starý... Ale, popravdě řečeno, ani nevím, jaký to je pocit být legendou. Nikdy jsem si na to nepotrpěl a ani jsem o tom nepřemýšlel. Jen jsem poslouchal svoje srdce a jestli mě to opravdu řadí do kategorie legend, nemůžu si přát víc."

Profesionálním jezdcem jste se stal už v 16 letech, máte stále stejnou motivaci jako tehdy?
"Je to jiné. Léty se motivace mění, ale je to stále moje vášeň a můj život."

Vždy jste svými jezdeckými kousky dokázal lámat bariéry a otvírat nové dimenze, které se pak staly standardem a které ostatní kopírovali. Je možné stále přicházet s novými triky?
"Určitě, nedokážu přestat přemýšlet o těhle věcech. Mám pár nápadů a vyzkouším je, jen co skončíme tenhle rozhovor."

Vaši fanoušci znají dopodrobna soupis všech vašich zranění a celkem 14 operací. Znamená to, že freestyle je nebezpečný sport?
"Ano, ale patří to k tomu, každý si to musí vytrpět. Když chceš dosáhnout úspěchu a uspokojení v životě, musíš mít vůli a počítat i s omyly, pády a bolestí."

Po všech těch obětech a utrpení jste se před dvěma lety po svém zranění vrátil zpět k závodům. Proč?
"Když jsem si poranil koleno, bylo to tak špatné, že jsem prostě fyzicky neměl na to, abych mohl na kole závodit. Podstoupil jsem operaci, při níž mi vložili do nohy umělé části, což mi pomohlo se dát dohromady a začít znovu jezdit. Jsem zvědav, jak dlouho to vydrží. Doufám, že navždy."

Není obvyklé být profesionálním závodníkem a zároveň obchodníkem, a to už od 19 let. Co vás k tomu vedlo?
"Chtěl jsem si řídit sám svůj osud a rozhodovat o věcech, které ovlivňují můj život."

Vypadá to, že jste začal vyrábět vlastní kola, abyste si konečně stvořil bike odpovídající vlastním představám.
"Je to tak. Byla doba, kdy velcí výrobci kol zkoumali trh, aby mohli vyrábět produkty vyhovující jeho požadavkům. Tehdy jsem si řekl: jestliže i já jsem spotřebitel, proč bych nemohl začít dělat kola tak, jak si myslím, že by měla vypadat? Jen tak jsem mohl začít vymýšlet kola bez jakýchkoliv kompromisů."

Začít vlastní byznys a ještě tak mladý, to asi není vůbec snadné. Měl jste nějaké technické znalosti, pomáhal vám někdo?
"Vrhl jsem se do toho, aniž bych měl nějaké technické zázemí. Nejdůležitější je ale mít odvahu do toho skočit a chuť se učit."

Trénink, podnikání, promotion závodů, TV produkce, rodina, přátelé. Jak se to dá všechno stihnout?
"Dobrá otázka. Je to těžké, ani vlastně nevím, jak se mi to daří skloubit. Vděčím za to všem, co mi pomáhají. Jen díky tomu to všechno dokážu zvládnout."

Lidé z našeho prostředí 20" kol jsou skeptičtí co do zájmu médií o tenhle sport. Co jim můžete poradit?
"Základ je v tom, aby se velká média chtěla něco naučit o našem sportu a pochopila jeho podstatu. A pak je to musíme naučit. Mnoho interpretací freestylu je nepřesných a to byl také důvod, proč jsem si vytvořil vlastní televizní pořad, v němž vysvětluji všechny aspekty našeho sportu z pohledu závodníka. Ale ať už je freestyle populární nebo ne, rampa za mým domem se nezmění..."

Kamil Hofman