241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pondělí 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

Holky jezdí taky

FreeriderkaSpousta dívek a žen odložila typicky ženské záliby, aby přijala za svůj nejmilejší koníček kolo. Ženy se velmi často k horskému kolu dostanou díky příteli, jenž kolu propadl, ale je i mnoho příslušnic něžného pohlaví, které kolo odmalička bavilo, a tak se mu věnují i v dospělosti.

V minulosti si však sportovní cyklistky často stěžovaly na nedostatek speciálních kol a vybavení právě pro ženy. Díky reakci výrobců, kteří se tak potřebám žen začali více věnovat, už cyklistika není pouze doménou mužů. V obchodech se čím dál častěji vedle pánských kol objevují i dámské verze s upravenou geometrií a zcela odlišným designem, ke kolu je možné dokoupit sportovní oblečení pro ženy a ani mnohé doplňky již nejsou v unisex provedení. Vybírat skutečně je z čeho.

A tak se naše ženy a často i jejich muži musí místo nedostatku sortimentu potýkat s druhým extrémem - jak vybrat to správné a odpovídající kolo, oblečení či vybavení.

Nedá se říci, že by dámské kolo bylo novodobým výkřikem módy, a každý si jistě pod pojmem dámský rám vybaví Esku s dolů směřující horní rámovou trubkou. Skvělým příkladem vzpřímeného dámského posedu je i vzpomínka na Magdu Vašáryovou v Postřižinách, kterak brázdila po městě s ustřiženou hřívou vlasů na předválečném Periči. My se ale budeme věnovat hlavně horským kolům, která dnes nejvíce hýbou světem....

Následující část: Emancipace v kolařině »