241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pátek 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

GaryFisher Marlin

Vlastnit kolo od Garyho představovalo vždy něco výjimečného. Jméno jednoho z pionýrů mountainbikingu bez přestání vzbuzuje respekt a nutno říci, že oprávněně. Věčný inovátor, asi nejvýraznější průkopník devětadvacetipalcových kol, přinesl do světa MTB mimo jiné také Genesis geometrii. Ta vtiskla právě jeho kolům nenapodobitelný rukopis. Ačkoli je značka Gary Fisher pod křídly giganta jménem Trek, stále si zachovává svou vlastní tvář a neubírá jí to nic z její exkluzivity. Vždyť Trek opatruje i takové velikány, jakými jsou například Klein nebo Bontrager.
Do tohoto testu jsme si pro vás připravili starý známý model Marlin Disc, tentokrát však módně oděný do kolekce na rok 2003. A jak je z fotek jistě patrno, nový kabátek mu bezpochyby sluší.

Klasika
Méně je někdy více. Tohoto hesla se pravděpodobně drželi konstruktéři při stavbě rámu Marlina. Ten postrádá jakékoliv profilace trubek, zprohýbání zadních vzpěr, integrované hlavové složení a jedinou nezbytnou výztuhou je ta ve spoji hlavové a spodní rámové trubky. Dokonce ani zadní patka není přizpůsobena na přímou montáž kotoučové brzdy, ta je pak dodatečně řešena speciálním adaptérem. Proč s sebou vlastně tahat navíc složitou patku, pokud kotoučovku na své kolo ani nebudeme chtít. Hadička je pak k brzdě vedena v duralových očkách našroubovaných ke klasické navářce. V jednoduchosti je síla a zde to platí dvojnásob. V dnešní nabídce různě zprohýbaných a všemi směry rozšlapaných rámů působí tento garýk velice elegantně. Použití kvalitních hliníkových trubek z materiálu aluminium 7005 potvrzuje, že většina oněch placatých a hranatých úprav je přínosem hlavně designovým. Materiál rámu a geometrie dělají kolo kolem a vtiskují mu charakteristické jízdní vlastnosti. A právě geometrie je základním stavebním kamenem tohoto stroje. Bikoví analfabeti si slovo Genesis nejspíše spojí se jménem Phila Collinse, všichni ostatní pak právě s Gary Fisherem. Ne, Gary nehraje na žádný nástroj v této skupině, ani nezpívá. On pouze pokřtil stejným jménem geometrii, kterou dnes používá již na většině svých modelů. A co se zde odehrálo tak převratného? Zkrátila se zadní stavba, a naopak se prodloužil přední trojúhelník. Z toho vyplynulo i použití kratšího představce. V námi testované devatenáctce byla délka horní rámové trubky 61,5 centimetru. Tato hodnota bývá běžná u rámů o dva a více palců vyšších. Rozvor kola činil rovných 109 centimetrů, hlavová trubka byla skloněna o 71,5 stupně. Kdo jednou okusil vlastnosti takového rámu, jistě dá Garymu a jeho nápadům za pravdu. Genesis se úspěšně prohání po tratích světového poháru a Phil tak může mít radost, jak se ta jeho skupina pěkně rozrůstá.

Nejenom rám
Ale i ostatní vybavení kola stojí za povšimnutí. Vpředu pruží Manitou Six. Tedy jen pokud jedete. Když stojíte, tak naštěstí nepruží. Korunka a vnitřní nohy vidlice jsou podobné jako u starších modelů. Novinkou je podkova Reverse Arch umístěná za vidlicí, jako u modelu Black. Ta má za úkol postarat se o vyšší torzní tuhost hlavně ve spojení s kotoučovou brzdou. Předpětí pružiny se seřizuje velice jednoduše kolečkem na korunce a obě krajní polohy nastavení představují velký rozdíl v tvrdosti. Co se týče designu, tak si Manitou oproti starším modelům výrazně polepšil.
Nejzásadnějším komponentem použitým na tomto kole jsou pravděpodobně kotoučovky Shimano M525. Zde se určitě nešetřilo a vyplatilo se. V kombinaci s černými náboji Deore, ráfky Alex TD 17 určenými pouze pro kotoučové brzdy a dvaatřiceti nerezovými dráty poskytují Marlinu opravdu spolehlivou oporu. Ze sady Deore pochází také devítkové řazení a přehazovačka. Přesmykač je Alivio, ale funkčností si ničím nezadá s jeho většími bratry. Komponentem, který Marlinu neslušel, byly kliky Shimano Acera. Fungovaly bezvadně, ale jejich baculaté provedení se ke kolu nějak nehodilo. Záměna za alespoň o chlup dražší Alivio by kolu designově určitě prospěla. Bytelné hliníkové pedály s protiskluznými výstupky poskytnou novopečenému majiteli jistotu, stejně tak zvednutá 64 centimetrů široká řídítka Bontrager Crowbar. Totéž logo jako na řídítkách se nachází také na představci a na sedlovce o průměru 29,2. Sedlo nese jméno přímo Garyho Fishera, bohužel ani svým zpracováním ani šířkou neodpovídá sportovním možnostem kola. Patrně se stane první součástkou, která bude na kole vyměněna.

Svezli jsme se
A rozhodně jsme Garymu nic nedarovali. Sníh se střídal s blátem, a kolo tak mohlo ukázat vše, co v něm opravdu je. Marlin je velice hravým a rozpustilým kolem, na tom mají podíl zvednutá řídítka a hodně vzpřímený bohatě vypodložkovaný představec. Zkrátka sedíte skoro jako za stolem a můžete si s kolem dovolit i nějakou tu parádičku. My jsme však pro účel našeho testu otočili představec a tím Marlina více přiblížili klasickému XC.
Rám je i při silové jízdě velice tuhý, na čemž se podílejí mimo jiné široce posazené zadní vzpěry. Ty se začínají sbíhat až nad brzdovým můstkem. Délka předního rámového trojúhelníku dává jezdci pocit jistoty a stability, přesto kolo okamžitě příkladně reaguje na každý jeho pokyn. Jízdní vlastnosti snad neměly sebemenší slabinu. Kolo perfektně šplhalo do kopců a i ve sjezdech si k němu mohl člověk hodně dovolit. Zkrátka Genesis. Na jedné věci by měl však výrobce stoprocentně ještě zapracovat a tou je váha, která činila 13,6 kila.
Vidlice Manitou Six pracuje s osmdesáti milimetry bez problémů, pouze při teplotách okolo nuly znatelně ztuhla. Zdá se ale, že oproti svým předchůdcům nebude potřebovat zdaleka tolik času na zajetí. Ten budou naopak vyžadovat kotoučovky, které se ovšem po krátké době odmění majiteli dokonalým brzdným účinkem. Mile nás opět překvapily pláště IRC Mythos XC. Dokázaly si poradit téměř s jakýmkoli povrchem a jejich samočisticí schopnost byla více než dobrá. Sázka na úspěch
Co nejezdí, ale prodává, je bezesporu barva. Žluto-modrá kombinace se zkrátka musí líbit. V tomto případě byla ještě oživena červenou a bílou. Kolo působí veselým dojmem, do omalovánky má ale naštěstí hodně daleko. Poskládat výrazné odstíny vedle sebe tak, aby nepůsobily rušivě, to je umění. Ruka umělce se tedy bezpochyby podepsala i na Garyho rámech.
Marlin je kolo určené pro dva různé okruhy jezdců. První skupina použije kolo v sériové podobě a díky zvednutému předku a ohrádkovým pedálům se má stroj už teď na co těšit. My bychom se přikláněli k variantě druhé. Ubrat něco z podložek pod představcem, namontovat espédéčka, případně sportovnější sedlo, a maximálně tak využít možností Genesis geometrie v duchu cross-country. Ať už se rozhodnete jakkoliv, můžete se spolehnout, že máte pod sebou kvalitní stroj a to za cenu 27 990 korun. Ten se buď stane předstupínkem pro opravdu závodní kolo nebo ho budete stále pomalu svému vysněnému závoďáku přibližovat nekonečným vylepšováním. Kvalitním základem tohoto biku si však budete moci být vždy jisti.

Technická specifikace
Rám: Silver Series 7005 Aluminium
Vidlice: Manitou Six 80 mm
Představec: Bontrager Sport
Řídítka: Bontrager Crowbar Sport
Brzdy: Shimano M525
Řazení: Shimano Deore
Přehazovačka a přesmykač: Shimano Deore
Kliky: Shimano M340 22/32/42
Ráfky: Alex TD17 disc
Sedlovka: Bontrager Sport
Hmotnost: 13,6 kg

Text: Honza
foto: Tereza