241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pondělí 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

Druhé chodidlo - cyklistická sportovní obuv

Výběr typu a velikosti tretry je jedním z nejdůležitějších aspektů nákupu cyklistické sportovní obuvi. Při nesprávné volbě zejména velikosti se snadno mohou objevit bolesti, které se s délkou vyjížďky násobí a které ji dokáží přinejmenším hodně znepříjemnit. Ovšem nejen to - bota se může vyzouvat, nemusí držet upínací systémy, problémů se může objevit mnoho. Proto zde, možná více než kde jinde, platí heslo o dvojím měření před finálním řezem.

Aspekty výběru cyklistických treter - podstatné detaily pro dokonalý užitek

Na výběr velikosti a typu obuvi má vliv hned několik faktorů. V první řadě je to materiál, ze kterého je bota vyrobena. U většiny modelů je použita syntetická nebo dokonce pravá kůže, u nichž je předpoklad vyšlápnutí a v určité míře i povolení. Tyto materiály se vyznačují tvarovou poddajností a po "zajetí" boty při prvních desítkách či stovkách kilometrů dokáží kopírovat tvar nohy a chodidla. To samo o sobě naznačuje, jak se při výběru vhodné velikosti rozhodovat. Obuv z těchto materiálů by se měla kupovat přesně na nohu, není dobré nechávat velikostní rezervu, jak jsou mnozí cyklisté navyklí. Pozor ale na některá místa - u paty a nártu se bota obvykle přizpůsobí bez větších problémů, jinak tomu může být v oblasti prstů. Ty nedokáží vyvinout potřebný tlak a šance na výraznější povolení v této partii je minimální.
Ze syntetické kůže bez dalších technologických vylepšení bývají až na výjimky kompletovány nižší modely treter bez výraznějších sportovních ambicí. U těch je pohodlí na prvním místě a cena limitujícím faktorem. U dražších modelů s ambicemi sportovního nebo závodního vybavení bývají kombinovány lehké vzdušné tkaniny, které zajišťují především odvětrání a minimalizaci váhy. Syntetické materiály, síťovina a stále častěji využívaný zpevňující plast na svrchní části boty ovšem dovolí přizpůsobení se tretry tvaru nohy v daleko menší míře. Proto výběr v těchto lovištích vyžaduje větší pozornost při volbě velikosti - nečekejte, že podobná tretra povolí a vaše prsty se po čase pohodlně uvelebí. Určitě se při jejich výběru nesmí podcenit jakýkoliv nepříjemný pocit, že bota někde tlačí nebo je v některých partiích "na doraz".
Pokud byla řeč o síťovině, pak ještě něco málo slov k ní. Po nazutí boty se vyplatí sledovat, kde a jak je umístěna, zejména ve špičce boty. Pokud kterýkoli z prstů končí nikoliv pod pevným materiálem, ale pod síťovinou, značně roste riziko snížené životnosti - jemnější pórovitý materiál nemá takovou odolnost proti prodření jako kůže nebo plast.

Kam se budeme drápat
S vyšlápnutím tretry, tedy s její menší tvarovou stálostí, souvisí i materiál podrážky. U silničních bot je její výběr usnadněn. Účelem je fixování tvaru a pevnosti, měla by být proto vždy tvrdá. Podrážka má hladký spodek pouze s malou podpatěnkou a podkůvkou na špičce. Typ materiálu skořepiny se odvíjí ponejvíce podle vyčleněného finančního obnosu. Rozhodně se však žádná nehodí pro chůzi.
Jinak je tomu již ale při výběru bot pro MTB aktivity. Měkčí a poddajnější materiál podrážky používaný pro turisticky orientované modely bot pracuje, a tudíž současně i více namáhá materiál svršku. Ne nadarmo je u podobných produktů uváděno určení pro rekreační jízdy, nepočítá se s polykáním tisíců kilometrů. V případě výběru turistických treter z těchto materiálů, které jsou od počátku měkčí, se s provozem násobí riziko, že bude bota volná a nejen nebude plnit stoprocentně svou funkci přenosu síly z nohy na pedál, ale zároveň se zhorší obepnutí nohy a může docházet k jejímu posuvu uvnitř boty.
Typickým příkladem je náchylnost k vyzouvání doprovázená tvorbou puchýřů. U těchto modelů je také často užíván hustší vzorek, ale také mají širší "základnu", která usnadňuje chůzi, bota je při ní stabilnější. Většinou jsou zde vzorkem na podrážce překryty otvory pro šrouby kufrů, kterou lze v případě potřeby odstranit. Nášlapné pedály nejsou v kategorii rekreačních cyklistů pravidlem a celistvá podrážka nedovolí snadné proniknutí nečistot dovnitř. Jsou i značky, které mají záslepku na krytí otvorů pro upínací mechanizmus šroubovanou. Tam může někdy vzniknout problém při používání bot na pedálech bez klipsen, kde tuhý plast nebo vystouplé šrouby mohou po pedálu klouzat. Snižuje se tak jistota záběru. U dražších modelů určených pro aktivní sport je používán čistě funkční vzorek přizpůsobený potřebám pouze minimálního chození - podrážka je tvrdá, nepřizpůsobí se pohybu nohy při chůzi. Vzorek je dostatečně řídký, takže zaručuje jistý záběr na bahně i v prudkém výběhu a minimalizuje ulpívání nečistot. Skořepina takových modelů je tvrdší, tvarově stálá, navíc je u celé řady modelů materiál přetažený přes špičku pro zabránění poškození boty při pohybu v terénu i pro zpevnění.

Co se skrývá v útrobách
S upnutím nohy souvisí i výška boty. U některých modelů jsou tretry vyšší v oblasti kotníků, což nemusí vyhovovat všem jezdcům, boty zde mohou nepříjemně tlačit. Jsou také rozdílné způsoby zakončení boty v oblasti kotníků. Jestliže se jedná jen o měkké polstrování, lze předpokládat, že bota nebude tlačit a přizpůsobí se tvaru. Pokud ale je tento lem z tvrdého materiálu, v některých případech doprovázeného hrubým švem či přeložením více vrstev, nemusí být přizpůsobení noze ideální. Může pak v některých případech dojít i k přiškrcení vnějšího žilního systému doprovázenému horším prokrvováním.
Stejný efekt jako výška boty může mít i provedení paty. Někdy se pod tenkým polstrováním skrývá hrubý vystouplý šev či více vrstev materiálu, jenž může být zdrojem otlaků nebo puchýřů. Je také větší pravděpodobnost, že se vnitřní polstrování v těchto místech rozedře a šev by pak působil přímo na nohu.
Pozornost je třeba při koupi věnovat i jazyku boty. Některé mohou být bohatě polstrovány, v anatomickém provedení, tedy přizpůsobivé tvaru a výšce nártu, jiné zase excentrické, kombinované z několika různě poddajných materiálů. Ideální typ se odvíjí podle konkrétní nohy a jediná univerzální rada při jeho výběru je, že pokud zkoušíte v obchodě boty, je třeba se v zapnuté obuvi trochu projít a znovu zkusit dotáhnout. Pokud potom přes jazyk tkanička nebo jiný zapínací segment tlačí, je velmi pravděpodobné, že se to bude časem jen násobit a bota je tedy nevhodná. Svým dílem do tohoto promlouvají i zvolené tkaničky - zvláště kulaté tuhé umí tlačit i přes komfortní jazyk. Naopak se nemusíte nechat odradit tenkým jazykem, který je podle zkušeností mnohdy velice pohodlný.
Na první pohled není vidět ani vložka boty, i když právě ta má největší vliv na komfort ježdění. Na jejím tvaru a konstrukci závisí velkou měrou jízdní pocity. Vložky bývají nejčastěji tenké s prodyšnou strukturou nebo silnější, tvarované podle anatomie chodidla. U sportovně orientovaných bot je vložka často součástí větracího systému boty, pozor tedy na případnou výměnu - může dojít k zakrytí větracích otvorů, tedy přerušení proudu větru a zhoršení odvodu vlhka a přebytečného tepla. Samostatnou kapitolou pak jsou při některých anomáliích chodidel různé typy ortopedických vložek, kterými lze boty doplnit.

Tkaničky, zipy i přezky
S materiálem úzce souvisí i upínací systémy. K nejčastějším patří suché zipy. Ty mohou být rozdílné nejen v počtu pásků, ale i šířkou či úhlem, ve kterém nohu stahují. Nejčastější počty pásků jsou dva a tři. Lze říci, že větší počet rovná se kvalitnější a komfortnější stažení nohy. Při koupi treter s tímto systémem zapínání je potřeba se soustředit na kvalitu pásků (aby dobře držely a nepovolovaly se). Dále je to směr zapínacích pásků. Klasikou je zpevnění boků tretry a umístění suchých zipů kolmo přes nárt, ale u některých značek jsou směry změněny, například první pásek je pootočen proti špičce, prostřední kolmo a třetí stahuje nohu směrem od paty. Je zde patrná snaha o anatomické přizpůsobení a stažení nejen boků treter, ale třeba i špičky. Opět ale doporučujeme zkoušet - sebelépe promyšlený upínací systém si nemusí poradit s konkrétním tvarem nohy. Nejen na počtu a úhlu našití suchých zipů, ale i na jejich šířce a tvaru závisí kvalita upnutí a komfort jízdy. Některé suché zipy mohou být širší, což na jednu stranu sice dobře rozloží tlak na nohu na větší plochu, ale zároveň se zvyšuje pravděpodobnost, že zip může tlačit v místech, kde by měla bota "pracovat". Naopak úzký zip při absenci kvalitního jazyku řeže a nedá se dostatečně stáhnout. I délka zipů je důležitou součástí upnutí - při krátkých je zhoršeno upnutí a podstatně vyšší pravděpodobnost rychlého opotřebení (něco jiného je kratší zip při prvním zkoušení, který se po vyšlápnutí boty přetáhne přes celý pracovní prostor), nebo naopak moc dlouhý, u kterého lze očekávat zachytávání volným koncem o zem, a tedy nechtěné povolování. V tomto případě rozhodne nejvíce šířka nohy a k ní zvolený optimální střih boty. Některé značky jsou typické úzkými modely, jiné širokými. Nespokojte se tedy s první botou, která vám padne do ruky, vyzkoušejte jich více.
Se suchými zipy bývají kombinovány i přezky. Ty jsou nejčastěji používány místo horního suchého zipu. Mají obvykle kombinovanou páčku pro seřizování dotažení a zároveň možnost malého uvolnění za jízdy. Tyto přezky se obvykle v upínacím systému liší jen v detailech. To, co má ale vliv na upnutí a na co se při jejich výběru soustředit, je úhel instalace na botu a délka pracovního prostoru plastového pásku. U některých modelů je tento úhel kolmější směrem k podrážce a stahuje tak přímo klenbu nohy. Jsou ale i modely s úhlem přezky pootočeným více ke kotníku, které při stažení odlehčí špičku boty a tlak upnutí směřují k patě. Opravdu neopomenutelnou součástí přezky je délka pásku a jeho pracovního prostoru. U některých jedinců s nízkým nártem se při špatném výběru velikosti někdy může stát, že po částečném vyšlápnutí tretry se stahovací mechanizmus dostane až na konec a neumožní kvalitní upnutí nohy - jde o nenávratnou záležitost.
Malou slabinou přezek je možnost opotřebování západek na páscích nebo riziko poškození při pádu či zachycení o překážku, kterých v terénu číhá mnoho, zejména při chůzi v kamení. Proto je lepší se před koupí bot s tímto systémem zapínání informovat o dostupnosti náhradních dílů a termínu dodání - dodací lhůta dva měsíce nemusí být uprostřed sezony uklidňující zprávou. Přezku je nutné k botě kvalitně připevnit, proto se vyplatí sledovat, zda tento spoj není příliš vystouplý a netlačí.
U některých treter zůstávají výrobci u starých dobrých tkaniček. Není to pro snížení nákladů na výrobu, ale pro stálou oblibu a maximální funkčnost i životnost tohoto systému stahování. Jedinými zápory, který tkaničky mají, je nemožnost nerovnoměrného stažení - když se tkanička uvolní ve spodní části, například při otoku nohy, povolí se sevření i v horní části a bota pak nedrží ideálně svůj tvar. U řady výrobků je tomu předcházeno doplněním jednoho suchého zipu v horní části zapínání, který navíc jistí konce tkaniček proti vtažení do řetězu. Také nemožnost regulace síly stažení nohy při jízdě může být někým chápána jako negativum.

Kdy vybírat
Kromě typu tretry, kterou si zkoušet, je dobré zvolit i ideální čas pro výběr. U většiny lidí dochází během dne k otékání nohou, ať je tomu pro specifika zaměstnání nebo jen z fyzických předpokladů. Podcenění tohoto faktoru může mít za následek, že i po opravdu důkladném zkoušení bez podcenění detailů se může bota v jinou denní dobu stát pro naši nohu mučidlem.

Převzato z časopisu Velo
Eda Pinkava
Foto: Velo