241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pondělí 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

Do roka a do dne - Cannondale Judge

Do roka a do dne...
...pravil Kozina Lomikarovi, aby se připravil na Boží súd. To ví každý školák. Kdo však ví, co řekl Cedric Gracia manažerům týmu Cannondale, když mu oznámili jeho odchod z týmu?

Pravda zatím není stoprocentně jasná, jedno však jasné je – promodel Cannondale Gracia, jenž byl s velkou pompou představen na Eurobiku 2005, bylo potřeba nějak upravit, aby se jeho jméno mohlo po Cedricově odchodu změnit. U běžných kol by stačilo změnit nálepku, ne však u Gracii. Cedricův rám měl jeho jméno totiž vyfrézováno do kyvky zadní stavby. A to už se jen tak nepřestříká ani nepřevrtá.

Cannondale Judge
Nový název Judge, tedy soudce, se nakonec na rámu objevil a první exemplář byl v Evropě představen shodou okolností v Praze na veletrhu Sport Prague. Judge, tedy sjezdový rám, na jehož vývoji se Cedric podílel, disponuje zdvihem zadní stavby 220mm. Jeho konstrukce využívá osvědčených postupů, tvar rámu nese čitelný kanóňácký rukopis. Rám vzdáleně připomíná Gemini i Propheta. Oproti již zavedeným modelům však Judge disponuje něčím novým. Jedná se o rameno přepákování, které visí z horní rámové trubky a spojuje se se zadní stavbou v místě, kde je stlačován tlumič. Pomocí vahadla se tak docílí dvou věcí – vzroste boční tuhost rámu a zároveň se zlepší průběh pružení. Jednočepová konstrukce s přepákováním by u Judge měla být citlivá na polohu zadní stavby a tím by se upravil chod tlumiče do tří rozdílných fází. V první části zdvihu je tlumič velmi dobře citlivý na nerovnosti a pochytá většinu překážek na cestě. V druhé části zdvihu by mělo dojít k omezení propružování vzniklého vlivem šlapání. Kolo by tak mělo být mnohem výkonnější ve šlapavých sekcích a uhánět kupředu. Třetí fází pak bude konec zdvihu, kdy progresivita tlumiče vzroste a bude tak odolnější proti velkým rázům při dopadech.
Jako správný sjezďák Judge umožňuje montáž táhla ke středovému složení, které se připevní k držáku zadní brzdy a tak ji pomáhá udržet v pozici, kdy neovlivňuje průběh pružení. Samozřejmostí jsou u středového složení očka pro montáž napínáku. Moc pěkně provedené patky jsou plusem pro celkovou tuhost zadní stavby, třešničkou na dortu jsou pak otvory pro vedení bowdenů vnitřkem zadní stavby.
Judge se bude prodávat ve třech modelových řadách. Do Čech dorazil prostřední model Judge 1 s velmi lehkou sjezdovou vidlicí Fox 40 a tlumičem DHX. Nad ním je Judge DH v plné sjezdové náloži s odpružením Marzocchi 888 a tlumičem Rocco. Třetí, nejlevnější model, bude osazen jednokorunkovou vidlicí Manitou Travis s 203mm zdvihu a tlumičem Swinger 4-Way.
Uvidí se tedy do roka a do dne, zda Cedric Gracia bude na kolech Commençal, jež bude letos sedlat, v pohodě porážet jezdce sedlající jím navržený model Gracia / Judge. Hyn sa hukáže!

 

Převzato z časopisu Cykloservis
Dušan