241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pátek 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

Cannondale z lidu

Honza, který je majitelem našeho kola z lidu využívá jeho služeb ke každodenní cestě do práce. Nemá to nejblíže a tak bylo jasné, že si koupí trekinga. Pro zdolávání dlouhých úseků po silnici to je, i pro bikera, jednoznačně nejlepší řešení. Dobré trekingové kolo se lehce vyškrábe na podobnou sumu jako bike, a tak se musíte rozhodnout. Buď jezdit výhradně po silnici a občas využít nějaké polní zkratky, ale jen velmi opatrně, nebo vlastnit kolo na tlustých gumách a mořit se s každodenní jízdou po silnici. Donedávna bylo rozhodnutí vyhrazeno pro super tuningovaného trekinga, ale rozmach kotoučových brzd otevřela zcela novou cestu pro obojetníky. Postavit si kolo na bikovém rámu, ale s velkými koly bylo do té doby, vzhledem k umístění brzdových čepů, nemožné. V osazení na velkých kolech vypadá kolo poněkud zvláštně, ale na první pohled si vzhledem k velikosti XL ničeho zvláštního nevšimnete.

Obojživelník
Od začátku, kdy se na náš trh začaly dostávat první Cannondaly získala si tato značka u některých z nás jistou závislost. Touha získat kolo s tímto logem se stala vytouženým cílem, ale ceny byly příliš vysoké. V minulých letech se dalo s dobrým výhledem ušetřit na samotný rám a postupně jej osadit. Nyní však politika prodeje vylučuje i to a nabízí samostatné rámy za téměř stejné částky jako s plným osazením. Když je ale touha silná a vůle dostatečně pevná dokáže si na Cannona ušetřit i státní zaměstnanec, jehož nákup takového kola stojí několik měsíčních příjmů. Honzova pětistovka je tedy na světě.

Z lesa na silnici
Podstatou tohoto hybridu je klasický bikový rám Cannondale CAAD 4 s označením 500. Základní, ale velmi kvalitní rámový trojúhelník je opatřen všemi zásadními prvky. Důležitým faktorem pro finální určení byl přední Head Shock s uzavíráním, které je na silnici nepostradatelné. To plní tento systém opravdu perfektně a mohutný otočný mechanismus přímo na vrcholu představce je tím nejlepším nástrojem pro jednoduchou manipulaci. Rázem máte v ruce zcela pevné kolo, které v kombinaci s velkým průměrem kol nepoznáte od trekingového speciálu. Aby mohla být na kolo nasazena velká kola je nutné brzdit kotouči a tím se vyhnout jiné vzdálenosti brzdových čepů. K tomu účelu posloužily hydraulické kotouče Shimano XT spolu s náboji, které korespondují i s ostatními komponenty sady. Jednoduché přezbrojení na klasický bike pak proběhne během několika okamžiků výměnou kol za rozměr 26„“ a můžete vyrazit do lesa. Na kole byly ponechány velké převodníky Shimano Deore. V terénu nemáme o tyto převody strach protože jezdec tohoto kola je zdatným a dlouholetým najížděčem kilometrů. Jak je vidět z obrázků, tolerance mezi přední vidlicí a pneumatikou je opravdu minimální. Vzorek pneumatiky je pak nutné volit s přihlédnutím k dané mezeře. Je limitován zhruba velikostí, která je na fotografii. Není snad kola, které by se více hodilo pro takové účely než Cannondale. Head Shock, který je uzavíratelný v horní části páčkou a stává se během vteřiny zcela pevnou vidlicí, tuhost v záběru, estetický vzhled kola s duralovými nohami vidlice, které umožnili vozit velká kola, to je jen malý výčet jeho výhod. Invence se nedá zapřít a Honza dokázal skvěle skloubit kolo pro každodenní jízdu do práce s opravdovým závodním speciálem. Cannondale vám přináší další možné využití, které jiná značka může jen stěží poskytnout. Nic tedy nebrání vrhnout se nejen do závodů XC, ale také na naše silnice.


Technická specifikace
Rám: Al CAAD 4
Vidlice: Fatty (zavírací)
Přehazovačka: Shimano XT
Přesmykač: Shimano LX
Brzdy: Shimano XT hydraulik disc
Pedály: Ritchey SPD
Sedlovka: Cannondale
Představec: Coda
Sedlo: Fi:zik
text a foto - W -