241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (pondělí 09:00 - 19:00)
Předprodej kol 2022

Cannondale Scalpel 1000

Sháníte lehký pohodlný bike vhodný na závody cross-country a na maratony? Chcete mít kolo, za nímž se každý otočí? Vyžadujete, aby mělo kolo na spodní rámové trubce jméno, jehož špičkové renomé je nezpochybnitelné? Přesně takové kolo pro vás máme, jeho název zní Cannondale Scalpel 1000. V tomto kole se snoubí tradice značky se základem v dokonalém zpracování a zároveň prvky využívající nejmodernějších materiálů a výrobních technologií. Takové kolo proto ocení jak závodník, tak cyklistický labužník toužící po dokonalém materiálu.

Osvědčená Alcoa
Cannondale sice neustále přináší nové modely a systémy, zároveň ale lpí na tradici. Slitina duralu s označením Alcoa Alcalyte, použitá na testovaném scalpelu, představuje velice lehký materiál s dlouhou životností. Tentýž dural byl použit například na prvních silničních modelech Saeco-Cannondale z roku 1997. Většina těchto kol s označením CAAD3 jezdí dodnes. V našem amatérském závodním pelotonu je ani po letech nelze přehlédnout, a o jakékoliv výraznější ztrátě tuhosti nemůže být řeč. Kromě samotného materiálu je na scalpelu tradiční také zpracování spodní trubky, která se směrem ke středovému složení výrazně rozšiřuje při současném ztenčení stěny. K cannondalu také patří dlouhý přední trojúhelník, jehož délku v tomto případě ještě opticky podpořilo prolomení horní trubky. Když se řekne scalpel, každému se ihned vybaví bezčepé pružení. Karbonová ramena zadní vidlice, jejichž zploštělá střední partie nahrazuje hlavní čep, jsou do rámu vsazena, zalepena, a spoj je jištěn navíc čtveřicí nýtů. Vzpěry zadní stavby jsou vyrobeny z kompositu a díky vnitřní příhradové konstrukci nabízejí současně nízkou hmotnost i solidní pevnost. Krátké přepákování tlumiče je duralové, stejně tak zadní patky. Oproti modelu 2004 se změnil materiál čepů přepákování, ty jsou nyní vyrobeny z titanu. Doslova lahůdku pro oko představují nejen frézované úchyty tlumiče, ale také bachratá sedlová trubka sestavená z několika dílů.

HeadShok & Fox
Zadní pružicí jednotku zastupuje vzduchový tlumič Fox Float RP3, jenž vyniká malými rozměry, nízkou hmotností a dostatečně širokou škálou nastavení. Na jeho těle je možné seřizovat zpětný útlum i hodnotu, na jak velké rázy má tlumič reagovat.
Vpředu je klasický HeadShok. Jeho označení je Fatty Ultra 80 DLR a vznikl spoluprací Cannondalu s Magurou. Díky lehkému přesazení pružicího mechanizmu nad vrchní okraj hlavové trubky je umožněn zdvih čistých 80 milimetrů. Na vrcholu představce nechybí samozřejmě klasická plastová páčka lockoutu, zpětný útlum se seřizuje pomocí červeného duralového kolečka v témž místě. Ventil pro nafouknutí správného tlaku je umístěn zespodu vidlice, k dofouknutí je tedy nutné vyjmout přední kolo. Tvarově je přední vidlice prostě klasika. I když například jednonohá Lefty vypadá jako z jiného světa a scalpelu rozhodně sluší, HeadShok vezme za srdce každého milovníka značky Cannondale. Oproti některým starším verzím je použitý HeadShok podstatně dále a díky zdvihu 80 milimetrů a hladkému chodu představuje výborné odpružení použitelné na závodní cross-country.

Klíčové komponenty
Přehazovačka Sram X.9, páčky Sram X.7 Trigger, přesmykač Shimano Deore LX. Funkce? Výborná. Na páčkový sram si lze zvyknout během okamžiku. Řazení je stejně přesné jako shimano, pouze o něco tvrdší, což může bikerům vyhovovat. Při odřazování o sobě dají páčky vědět zřetelným cvaknutím. Odřazovací páčka navíc nikde nepřekáží a při správném nastavení polohy řazení s ní nepřijde ukazovák do styku. Ergonomii přizpůsobené kompletnímu ovládání palcem nelze nic vyčíst.
Doslova superlativa si zaslouží i kliky FSA V-Drive MegaExo. Ty využívají v podstatě stejného principu jako Shimano XTR, Deore XT a LX. Tedy jednodílného provedení osy s pravou klikou a ložisek umístěných po stranách středového pouzdra. Výsledkem je vysoká tuhost a perfektní přenos síly.
Hydraulické kotoučovky Magura Louise nabízí solidní brzdný výkon v kombinaci s nízkou hmotností. Již po krátkém zajetí se odměnily výbornou funkcí. Některé komponenty použité na testovaném kole nepatřily ke standardním, týká se to řídítek, rohů, sedlovky, sedla a pedálů. Ritchey na sériovém Scalpelu 1000 nehledejte. V originálu je použita sedlovka a řídítka Cannondale, sedlo Fi'zi:k Plateau a pedály CrankBrothers Egg Beater.

Ostrý řez
Cannondale Scalpel 1000 je čistokrevný závodní nástroj, jemuž není snad žádný terén cizí. Nejlépe se cítí na delších tratích cross-country a samozřejmě na maratonech. Zde přijde vhod slušná hmotnost 11,8 kg a vynikne vysoký komfort. Boční tuhostí patří zadní stavba pouze k průměru. Masivní hlavní čep by možná nabídl větší tuhost, ovšem za cenu vyšší hmotnosti a zvýšeného nároku na údržbu. Přední rámový trojúhelník však nabízí vysokou tuhost a výsledná akcelerace kola je velice dobrá. Sladění obou pružicích jednotek a systémů je zcela vyvážené a zdvih zadního kola 67 milimetrů je vzhledem k určení kola dostatečný. Posed nutí jezdce k většímu natažení a jízda je za každé situace sportovní. Scalpel si libuje v dlouhých výjezdech i v kratších extrémně příkrých stoupáních. Geometrie není zbytečně živá, kolo rozhodně není neposedné, přesto je reakce na podněty jezdce okamžitá. Lehké pružení, chcete-li houpání, zadní stavby je při jízdě po rovině neznatelné a jezdec má až do okamžiku, kdy najede do terénu, téměř pocit, že jede na kole s pevným rámem. Pokud už jezdec musí ovládat práci tlumiče, může jednoduše dosáhnout na páčku na těle tlumiče. Podle našich zkušeností se při správném nastavení nemusí při jízdě o tlumič vůbec starat. Že by nebyl od věci dálkově ovládaný lockout na řídítkách? Žádný jsme nepostrádali. Ve sjezdech se nesmí zapomenout na fakt, že zdvihy nepatří k největším a že místem jejich určení je cross-country. Nelze to zkrátka pustit bezhlavě a čekat, že si to kolo nějak pochytá. Pokud se ale tento scalpel dá dohromady s technicky vyspělým jezdcem, může taková dvojice pěkně zatopit i leckterému "sjezdaři". Jako skvělé se ukázaly bezdušové pláště Hutchinson Spider. Po nedávném testu, kdy jsme z jejich klasického "dušového" provedení byli lehce zklamáni kvůli protáčení se na ráfku, na nás tentokrát jejich tubeless provedení udělalo ten nejlepší dojem. Rozmáčený terén letošní podivné zimy zvládaly bravurně. Dobře seděly na mokru, poradily si s blátem a pochlubily se i dobrou samočisticí schopností. Pouze při větším náklonu v zatáčkách se projevila lehčí nervozita. Na pohled se hutchinsony zdály být ještě o něco širší, než je udávaných 2,1 palce. Hrubý vzorek s dostatečnou šířkou si vedl dobře v rychlých kamenitých sjezdech i ve výjezdech na mokrých kamenech i kořenech.
Tak to bylo vše, jestli je Scalpel 1000 pro vás tím ideálním kolem, o tom se už musíte rozhodnout sami. Jeho cena je 93 900 korun. Za tyto peníze dostanete výborný bike a opět záleží jen na vás, zda na maximum využijete jeho schopností. Můžete se na něm pouze vozit, nebo závodit a vyhrávat. Vaše volba zní?

 

Rám Scalpel, Alcoa Alcalyte + karbon
Vidlice
tlumič
HeadShock Fatty Ultra 80 DLR
Fox Float RP3
Kliky FSA V-Drive MegaExo, 22/32/44
Přehazovačka
přesmykač
SRAM X.9
Shimano LX
Řazení SRAM X.7 Trigger
Brzdy / páky Magura Louise
Náboje
Ráfky
Pláště
Cannondale Wind w/6-B adapter
Mavic XM819 Disc, 24 děr
Hutchinson Spider UST Kevlar, 26x 2,1"
Řídítka Cannondale Fire Flat
Představec Cannondale Holy HeadShock Si 25.4
Sedlo Fi'zi:k Plateau
Hmotnost 11,8 kg


Převzato z časopisu Cykloservis
(red)