241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (sobota 09:00 - 14:00)
Předprodej kol 2022

Benest Hatchet "Homeedition"

Další přírůstek do domácí dílny celoodpružených biků – Benest – má jednoznačné postavení na poli domácích výrobců rámů pro freeride a DH. Tato společnost vznikla v roce 1996 a zabývá se výrobou rámů celoodpružených kol, tlumičů a cyklistických komponentů. Konstrukce samotných rámů vychází z dlouholeté zkušenosti s motokrosovými úpravami a laděním speciálů. Všechny rámy jsou z osvědčených materiálů a jsou navrženy ověřenými technologiemi. Svařování rámů probíhá pomocí automatů v ochranné atmosféře metodou WIG z chrommolybdenové oceli japonského výrobce Sanko (Sanko Japan 25 CrMo4). Lakování i svařování těchto rámů probíhá u jednoho z nejlépe technologicky vybavených výrobců v Evropě – firmy Fort Frames v Ústí nad Orlicí. Rovněž valivá a kluzná uložení pocházejí od renomovaného výrobce – firmy SKF a poskytují záruku celosvětové kompatibility náhradních dílů. Benest slaví se svými rámy takové úspěchy, jakými jsou například první místo Milana Kozára na Mistrovství Slovenska ve sjezdu v roce 2001.

Hatchet
To je název našeho rámu, který figuruje na postu kola z lidu. Umístěním otočného bodu zadní stavby je docíleno minimálního vlivu šlapání na propružování, dlouhá kyvná vidlice zadní stavby příznivě ovlivňuje kvalitu pérování a zaručuje při propružení minimální změnu rozvoru kol. Okolí hlavové trubky je masivně zpevněno. Rám je originálně vybaven IS úchyty pro kotoučovou brzdu (uvnitř a vně patky) a úchyty pro jejich hadice. Šíře zadní stavby v místě průchodu pláště je 80 mm, tomu odpovídá plášť šíře 2,6". Součástí rámové sady je napínák řetězu a tlumič, jejichž cena je zahrnuta v ceně rámu. Všechny modely nabízených tlumičů mají plynulou regulaci tvrdosti pružení předpětím vinuté pružiny. K tomu je unikátně použit vysoce únosný pohybový závit, který odolává stržení (a tím jeho znehodnocení) i v extrémních situacích. Tento pohybový závit také podstatně zvyšuje velikost povrchu těla tlumiče, a tak výrazně napomáhá ochlazování vnitřní olejové a vzduchové náplně. Tlumiče jsou standardně vybaveny olejovým, plynule regulovatelným tlumením a vyrovnávací vzduchovou komorou udržující olejovou náplň pod tlakem tak, aby nedocházelo k napěnění oleje a znehodnocení charakteristiky tlumení. Hydraulický doraz zpětného chodu zajišťuje pomalé vrácení do výchozí pozice. Vinuté ocelové pružiny se dodávají ve třech tvrdostech (80, 100 a 120 N/mm).

Urban
Design je ponechán na specifických požadavcích budoucího majitele, což je na našem kole z lidu víc než jasné. Imitace urbanového maskáče je zdařilá a dodává kolu punc originálu. Zajímavý je výběr komponentové skladby. Hlavně na pozici klik se uchytil převodník s 39 zuby, na tomhle speciálu se chce majitel zřejmě i někam dovézt. Horkou novinkou je dvoubrýlová vidlice Manitou Dorado o zdvihu 180 mm, který je shodný se zdvihem zadním. V příbalu k vidlici naleznete nejen tři tvrdosti vnitřních pružin, ale také gumové špunty na rám, které ho chrání před nárazy při otáčení vidlicí. Hydraulické brzdy Hope jsou spíš raritkou a v tomto podání obsluhují kotouč o průměru 185 mm. Zbytek biku je pak standardně osazen do hávu sjezdového speciála, na kterém se nemusíte bát zdolávat kompletní spektrum terénu. Přece jen se vyznavač biků, který tomu rozumí, nezapře a osazení nejen Thomson sedlovkou, ale také Fi:zik sedlem to jen potvrzují. Přehazovačka Shimano Tiagra patří do silniční řady, ale sjezdaři jí přisuzují jiný účel než obsluhovat tenké gumy. Potřeba co nejkratšího raménka ji posadila na post řadícího segmentu u nejednoho sjezdového speciálu. V kupě velmi zdařilá prácička nejen od Benesta, ale také od majitele.

 

Technická specifikace
Rám: Benest Hatchet
Vidlice: Manitou Dorado
Řazení: Shimano Deore
Přehazovačka: Shimano Tiagra
Kliky: FSA (39)
Brzdy: Hope hydraulické
Náboj zadní: Shimano Deore Disc
Pláště: Hutchinson Octopus
Řidítka: Answer vlaštovky
Sedlo: Fi:zik Nissen
Hmotnost: značná :-))
Jméno: Filip Madle
Věk: 29 let
Kolik najedeš kilometrů za rok?
Těžko říct, já to počítám ve sjezdech takže fakt nevím.

Proč sis postavil takové kolo?
Za prvé preferuji chrommolybdenový materiál pro stavbu rámu, který přeci jen vydrží díky svým vlastnostem pořádné polety, za druhé jde o českého výrobce – takže nebylo proč váhat. Chtěl jsem vyjádřit sympatie a podporu na poli českých rámařských firem a Benest vyhrál mezi ostatními pružnou reakcí na objednávku.

Jaké kolo figuruje v tvých snech?
Jedná se o garážovou značku Brooklin Machine Works. Opět CrMo, takže není co řešit.

Text a foto: Tereza