241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (sobota 09:00 - 14:00)
Předprodej kol 2022

Banshee Scream

Ve Všenorech se krom toho, co jsme napsali do kratičkého reportu, odehrávalo samozřejmě ještě mnoho dalšího. Jednou ze zajímavých věcí byla rozhodně výstavka kol Banshee, jejichž masivní trubky lákaly pohled mnoha kolemjdoucích diváků i závodníků. Není se čemu divit. I my jsme byli mohutnými rámy přitaženi jako magnetem. Prostě, máme pro vás zase v testu něco, co jste asi ještě neviděli, a co musí dojmout každého pořádného terénního jezdce, bez ohledu, zda je to freerider, sjezdař, krosař nebo třeba motokrosař. Kola Banshee mají totiž o dost blíž ke stopětadvacítce, než k běžným odpružený bikům. Jirka Řeřábek, který tuto značku k nám dováží je dlouholetý jezdec domácích kopců a občas také tratí. Na sjezďáku jezdí už dlouho a tak ví přesně, co od kola očekává. Jeho očekávání prý naplnila kola Banshee dokonale a tak jsme se vydali do terénu posoudit, zda se na tak monstrózním stroji budeme cítit také tak dobře. Naše zvědavost byla o to větší, když jsme zjistili, že na stejném rámu létá v elitní kategorii také Krab (Hynek Hájek), jehož umístění ve Všenorech a i pátá příčka na prvním pohárovém klání v Bystřici pod Hostýnem vypovídaly celkem jasně o možnostech stroje s tímto základem.
Jelikož je Jirka při dovozu kol nakloněn hlavně nabízení samotných rámů, je i jeho kolo osazeno do starších komponentů. Velmi netradiční specializace na dovoz rámů namísto celých kol se podařilo vysvětlit i kanadskému výrobci, který celkem rychle pochopil, že u nás v srdci Evropy mají všichni bikeři o hodně menší finanční možnosti, než jezdci jejich lesů a hájů.

Na závodním ladění testovaného kola se podílí valnou měrou vidlice Rock Shox Boxxer. Je relativně lehká, chodí hladce a citlivě a navíc je tak neodolatelně červená. I přes nižší tuhost, než vykazují monstrózní projekty od Marzocchi se není čeho bát, neboť i s Boxxerem máte velmi citlivé vedení kola a navíc při skocích je lehčí předek a tak nemusíte tolik tahat rukama, což je při dlouhých a technických déháčkách někdy unavující. Kola jsou složena z ráfků rozdílných velikostí, což se dá uvítat na drsných a hodně prudkých tratích, kde se více položená vidlice, svírající se zemí díky menšímu zadnímu kolu úhel 65 stupňů určitě hodí. Na Všenorskou trať, kde je takových úseků málo jsme si vzali k testování i dozadu větší šestadvaceti palcové kolo a nutno přiznat, že se nám to na rovinatých a rychlých úsecích líbilo se stejně velkými koly daleko více. Bike s kolmější vidlicí (v tomto případě je úhel 69 stupňů) lépe jel a byl citlivější při zatáčení.
Naopak blahořečení si u nás vysloužila položená vidlice první varianty na strmých a hodně technických trailech, kde se přední kolo nehrne po terénu směrem ze zatáčky, ale je schopno i v ostrých točkách na velkém svahu točit. Nastavitelná je i vzdálenost zadní osy od středu v rozmezí 425–428 milimetrů. To dává možnost skvěle nastavit kolo na točivé či lépe vedoucí a nebo naladit vzdálenost osy přesně podle velikosti pneumatiky. Ať už preferujete jakýkoliv terén, je důležité, že Scream si můžete naladit podle sebe. Výrobce vám dává možnost si kolo přizpůsobit, což je oproti tradičnímu postoji, kdy si jezdec zvyká na produkt zásadní změna.
Z ostatních komponentů se musíme zmínit zejména o velice pěkných klikách AC, ale také o podle nás méně účinných brzdách Magura Louisa FR. Sjezďák by si určitě zasloužil sjezdové brzdy.
Tím nejdůležitějším v tomto testu je však jednoznačně rám a tlumič, na jejichž možnosti jsme byli hodně zvědaví. Scream má tři polohy pro tlumič ovlivňující výšku zdvihu a to o hodnotách 137, 169 a 201 milimetrů. Můžete jej také přepichovat v rámu pro nastavení progresivity, ale u tlumiče 5th Element je to takřka zbytečné. Je sám o sobě dost široce nastavitelný a krom předpětí pružiny na něm lze seřídit, odskok, dvěma šroubky kompresi a to na začátku i konci zdvihu jednotlivě a navíc je tu i ventilek, kterým se tlakuje komora v expanzní nádobce, ovlivňující progresivitu tuhnutí tlumiče při stlačení. Otevřeně přiznáváme, že nám z toho šla trochu hlava kolem, ale nakonec jsme zjistili, že poladit si kolo s tímto tlumičem na takřka jakýkoliv typ terénu je sice složité, ale možné do nejmenších detailů.

Díky neuvěřitelně předimenzované zadní stavbě kola je Scream v zatáčkách na poměry čtyřčepových kol neuvěřitelně tuhý do strany, a to navzdory absenci zadní pevné osy. Vše je dohnáno obrovskou frézovanou zadní vidlicí a čtyřhrannými stojnami o rozměru 2 krát 2,5 centimetru. Banshee se tak přibližuje tuhostí dobrým jednočepovým sjezďákům a to ve spojení s maximální citlivostí čtyřčepového závěsu vyneslo kolo v našich očích mezi několik nejlepších speciálů, využívajících moderních freeridových či sjezdových rámů.
Scream je navíc v přední části vyztužen dlouhými pláty pod hlavou i na začátku horní trubky. Blok vznikající ze spojených rámových trubek nese hlavovou trubky s tak silnou stěnou, že ji nemůžete poškodit ani při největších skocích a dropech do neznáma.
I Banshee je značka z Kanady a pyšní se nejnáročnější testovací oblastí, tedy pověstným North Shorem. Tovární freerideři hoblují lávky do zblbnutí, vývoj rámů se přizpůsobuje zatížení a k vám se proto dostane kolo, které by nemělo prasknout. Banshee dokonce používá teleskopickou sedlovku s nápisem hlásajícím North Shore Praxys, Designed & Tested, takže je vidět neochvějná jistota výrobce, že co vydrží a funguje na tamějších svazích, mělo by vydržet i většině jezdců zbytku světa.
Na stránkách Bansheebikes.com máte možnost shlédnout kompletní dokumentaci o kole, včetně detailních fotografií a návodu, kterak posupovat při stavění kola. Jsou zde velmi přesné rady, jdoucí do takových podrobností, že se dozvíte třeba i to, jak daleko má být řetěz od středu pro dosažení ideální řetězové linky.
Banshee je totiž jedno z nejpřizpůsobivějších kol, které jsme viděli a tak potřeba mít k jeho nastavení na vaše optimum hodně informací.

Technická specifikace
Rám: Easton RAD Freeride
Vidlice: Rock Shox Boxxer
Tlumič: 5th Element
Řazení: Shimano Alivio
Přehazovačka: Shimano Alivio
Kliky: AC
Brzdy: Magura Louisa FR
Náboje: Magura/DT Swiss
Pláště: Maxxis High Roller
Řidítka / Představec: Azonic Double Wall / Point
Sedlo: Tioga Multicontrol
Hmotnost: 20,2 kg
Cena: cca 41 000 korun (podle zvoleného tlumiče)
úhel hlavy   65–69°
úhel sedlovky   68–72°
horní rámová trubka  546 mm
zadní stavba  425–448 mm
rozvor 1096 mm
výška středu od země  350–425 mm
Výška rámu  406 mm

Text a foto: Mara