241 741 961 info@sterba-kola.cz
241 741 961 (neděle zavřeno)
Předprodej kol 2022

Author CA6606

Bylo jen otázkou času, kdy nabídne značka Author celokarbonový rám. Nyní už víme, že se tak stane s příchodem kolekce roku 2006. Horkou novinku, kterou jsme vám ukázali zatím jen v reportáži z veletrhu Eurobike, jsme již stačili řádně protáhnout po našich silnicích. A nutno dodat, že všude, kde jsme se s novou celokarbonovou silnicí značky Author objevili, budilo toto kolo značný rozruch. Monokokový karbonový rám Author totiž za přijatelnou cenu nabídne skvělý design, nízkou hmotnost a vysokou míru jízdního komfortu. Může se proto stát skvělým strojem pro silniční maratony, jejichž popularita stále roste. Author pro příští rok nabídne dvojici silničních modelů s karbonovým rámem, my jsme testem protáhli jednodušší verzi s osazením Shimano Ultegra.

Trojúhelník na mnoho způsobů
Za jednu z hlavních dominant rámu lze považovat trojúhelník. S jeho náznakem se setkáme u průřezu horní i spodní trubky a na vzpěrách zadní stavby. Píšeme záměrně trojúhelník, neboť toto přirovnání je výstižnější, než kdybychom zmiňovali profil kapky. Klasický kruhový průřez byste mimo části sedlové trubky na celém rámu hledali opravdu těžko. Spodní trubka, pokud se tedy dá u monokokového rámu hovořit o trubkách, je na pohled hodně masivní a směrem ke středu se rozšiřuje. Zajímavá je obloukově prohnutá horní trubka s výrazným vrchním zploštěním v přední části, připomínajícím některé rámy Ridley. U zadní stavby je vidět, že při její konstrukci hrál prim komfort. O tom svědčí především esovitě zprohýbané vzpěry, jejichž další průhyb je navíc patrný i při pohledu zboku. Jedinými duralovými prvky celého rámu jsou patky, středové pouzdro a vložka v sedlové trubce, zvyšující životnost hodně přesazeného konce trubky. Co se týče zpracování, tak je vše provedeno bezchybně. Totéž platí i o designu. Grafika rámu je skvěle sladěna s tvarováním trubek, je vidět, že designér si s rámem opravdu pohrál.
Hmotnost samostatného rámu, jak uvádí výrobce, je ve velikosti 560 pouhý jeden kilogram. Váha kompletního testovaného kola byla bez pedálů 7,8 kilogramu.

Hlavní rysy novinky
Jízdní vlastnosti kola Author CA6606 se skládají z několika nejdůležitějších prvků. Geometrie vychází z klasických závodních silničních rámů Author. Délka předního trojúhelníku je vzhledem k určení kola optimální, zadní stavba není zrovna nejkratší, ale ani ne nadměrně dlouhá. Chování kola je spíš klidnější, což ocení především maratonci. Skvělé je vedení stopy, jakýkoliv náznak nervozity nebo nadbytečné citlivosti řízení by se zde hledal marně. Nejvýstižnější je v tomto případě asi slovo "stabilita". Klidný projev zde ovšem neznamená zhoršenou ovladatelnost. I když jsou mezi závodními silničními koly rozhodně živější stroje s citlivějším řízením, reakce authora na jezdcovy podněty jsou takřka okamžité. Naklopení kola do zatáček je i při rychlém průjezdu ostřejšími serpentinami bezproblémové a čisté. Rozhodně není nutné kolo "utrhávat" z přímého směru. Jistota a relativní jednoduchost ovládání, kterou uvítá například zmiňovaný maratonec, je ale v případě jízdního projevu tohoto kola dominantní.
Ruku v ruce s ovladatelností jde i jízdní komfort. Souvislost obojího totiž přivítá každý silničář pohybující se po našich rozmlácených komunikacích. Schopnost kola absorbovat otřesy je výrazná, navíc je podpořená i prací karbonové sedlovky. Zadek kola pohlcuje nerovnosti doslova sametově. Tvarování vzpěr tak rozhodně přináší své ovoce.
Celokarbonová přední vidlice je ve skvělé rovnováze s rámem. Její funkce, co se týče komfortu, nijak nezaostává nebo naopak nepřevyšuje samotný rám. Navíc se vidlice může pochlubit i dobrou torzní tuhostí, která kladně ovlivňuje vedení kola při zatáčení. Při přejetí nerovností nebo při souvislé jízdě po kostkách kolo hodně šetří jezdce. Po několikahodinové jízdě je oddálení únavy, především zad, ale třeba i zápěstí, rozhodně znát. Navíc je možné na nekvalitním povrchu udržovat vysokou rychlost. Kolo pohltí velkou část otřesů a i zvukový doprovod je potlačený. Zkrátka není takový, že by měl jezdec neustále pocit, že materiál pod sebou likviduje.
Torzní tuhost karbonové novinky je průměrná, jejímu navýšení by pravděpodobně prospělo horizontální zploštění spodních ramen zadní stavby. Ideálním majitelem kola proto nebude silově zaměřený těžší jezdec. Všichni ostatní uživatelé včetně maratonců ocení především skvělý jízdní komfort a povedenou geometrii. Tyto znaky kola jsou totiž při jízdě mnohem výraznější než zmiňovaná tuhost rámu. Ve spurtu nebo při jízdě do kopce se navíc naplno projeví nízká hmotnost kola, která výrazně zlepšuje jeho akceleraci. Na velice dobrých jízdních vlastnostech mají podíl i kola Ritchey Pro Z Deep Section. S hmotností 1838 gramů sice nepatří mezi nejlehčí zapletené sety, díky plochým drátům a výrazné aerodynamice ráfků ale umožňují udržování vysokých rychlostních průměrů. V kopcích se navíc projeví jejich slušná tuhost. Skvělé jsou zcela hladké pláště Panaracer Stradius Extreme, které je možné bez problémů foukat až na 150 psi. V případě komfortní sestavy rámu a vidlice, kterou nabízí Author CA6606, si jezdec může dovolit hustit pláště na maximální povolený tlak, a přesto je jízda pohodlná.

A zbytek?
Současná ultegra i v tomto případě fungovala dokonale, asi nemá cenu se rozepisovat například o výborné ergonomii pák Dual Control. Pochvalu ale zaslouží také to, na čem jsou páky namontovány, a sice zcela nová duralová řídítka s plochou horní částí nazvaná Ritchey Streem Comp. S karbonovým provedením WCS mají společný vydařený základní tvar, jenž se zasloužil o pohodlný úchop. Na vysoké úrovni je i tuhost řídítek. Představec WCS je takovou třešničkou na dortu, podobně jako sedlo Fi'zi:k Arione. Použitá technologie Wing Flex s "nařezanými" bočnicemi a plochá středová část se podílejí na příjemném usazení již při první jízdě. Sedlo se v tomto případě skvěle přizpůsobí jezdci, tedy ne naopak, a díky svému tvaru navíc umožňuje více variant posedu a s tím spojeného rozložení těžiště jezdce. To je důvodem, proč toto sedlo upřednostňují i někteří bikeři. Velice povedeným komponentem je i karbonová sedlovka Author ACP (Author Carbon Product). Výrazné drážkování dosedacích částí na duralovém zámku drží pevně nastavený sklon sedla, navýšení komfortu je u sedlovky bez diskusí.
Máme-li shrnout dojmy z karbonové novinky značky Author, oceňujeme především vysokou míru pohodlí, nízkou hmotnost a povedený design. Author toto kolo rozhodně nestvořil pouze pro efekt nebo pro skvělou image značky. Rám má jezdci skutečně co nabídnout. Cena 68 990 korun se nám vzhledem k vlastnostem kola určitě nezdá přemrštěná. Kdo by zatoužil po samotném rámovém setu, bude si jej moci pořídit v provedeni CA 7706 (v kombinaci s červenou barvou namísto modré) za 28 990 korun. Rámový set zahrnuje rám, karbonovou vidlici, hlavové složení a podsedlovou objímku.

 

Rám Author Carbon Monocoque
Vidlice Author Carbon Monocoque
Kliky Shimano Ultegra 39/53
Řazení Shimano Ultegra Dual Control
Přehazovačka
Přesmykač
Shimano Ultegra
Shimano Ultegra
Brzdy Shimano Ultegra
Kola
Pláště
Ritchey Pro Z Deep Section (DS)
Panaracer Stradius Extreme 23
Řídítka Ritchey Streem Comp
Sedlo Fi'zi:k Arione
Hmotnost 7,8 kg (bez pedálů)


Převzato z časopisu Cykloservis
(red)